Popis
Obor Průmyslový design je koncipován jako moderní, dynamicky se rozvíjející obor, který vychází z klasických technologií a postupů průmyslového designu, ale plně využívá nejprogresivnějších metod designerského navrhování pomocí virtuálního 3D modelování, počítačových vizualizací a v realizační rovině metod 3D tisku. Obor Průmyslový design v sobě obsahuje tato zaměření: tvarový a grafický design obalů, produktový design, 3D design, 3D tisk, design interiérů a exteriérových prvků, čímž zahrnuje celou škálu problematiky zaměření průmyslového designu.
Podmínky přijetí
Talentová zkouška.
Učební plány
Profilové předměty: Český jazyk a literatura, Cizí jazyk (AJ, NJ), Dějiny výtvarné kultury, Výtvarná příprava, Navrhování, Modelování, Technologie, ICT (2D a 3D Počítačová grafika, Multimedia), Praktická cvičení. Více informací na webových stránkách školy.
Profil absolventa
Absolventi oboru Průmyslový design jsou připraveni se uplatnit v širokém spektru činností v oblasti tvarování produktů průmyslového zaměření. Uplatní se především jako designeři návrhů a realizátoři modelů výrobků spotřebního nebo průmyslového charakteru. Tyto činnosti mohou vykonávat samostatně nebo v designerských ateliérech a vývojových pracovištích firem zabývajících se designem nebo výrobou produktů, ale také při tvorbě 2D grafiky a 3D počítačových vizualizací produktů, interiérů nebo architektury. Po ukončení studia pokračují absolventi oboru často ve studiu na vysokých školách s výtvarným zaměřením – průmyslový design, transport design, design interiéru nebo příbuzných oborů jako např. grafický design, módní design nebo architekturu.
Úspěchy školy v tomto oboru
2014 – soutěž na řešení grafického pojetí firmy AUSTIN DETONATOR VSETÍN /tři ocenění studenti/.
2014 – soutěž cena zlínského kraje pro nově příchozí občany /tři ocenění studenti/.
2015 – studentská soutěž TR WATCHES /design náramkových hodinek/- zvláštní cena poroty.
2015 – soutěž WERK DESIGN – návrh designového prvku ze železných polotovarů třineckých železáren – z celkem přihlášených 92 prací z 18 škol v kategorii středních škol získal 1. místo Vojtěch Skýpala za návrh konferenčního stolku z prvků kolejnic a 3. místo v soutěži pak získala Daniela Vlčková za koncept zahradního stolku „grey glacier“. Savnostní vyhlášení soutěže pak proběhlo v rámci galavečera „královna ocel“ ve WERK ARÉNĚ V TŘINCI.
2015 pak proběhla v prostoru RICHARD ADAM GALLERY v Brně u příležitosti dvacátého výročí MORAVIA STEEL prezentace realizovaných prototypů vítězných prací soutěže WERK DESIGN – prototyp konferenčního stolku Vojtěcha Skýpaly z prvků kolejnic realizovaný zaměstnanci třineckých železáren.
2016 byli oceněni dva studenti oboru Průmyslový design v rámci soutěže Studentský design v Brně umístněním mezi laureáty soutěže /Markéta Ramachová – sada váz ze skla a Jan Kondrát – nárh designu kabiny lanovky/.
2018 mezi lauráty soutěže studentský design V Českém Krumlově se umístila /Hana Koryčánková s návrhem prvku městského mobiliáře – parkové lavičky s osvětlením/.
2019 Celkově druhé místo v kategorii Produktový design- /Jiří Marek – Křeslo z kovových profilů a Petra Vašíková – Rychlovlak Maglev/ se umístnili mezi laureáty soutěže. Práce byly prezentovány v rámci výstavy Studentského designu 2019 v Novoměstské radnici v Praze.
2012- 2019 je obsazována soutěž Studentský design a Národní přehlídka studentského designu a soutěž Mladý obal.
Spolupráce se sociálními partnery
- FMK UTB ve Zlíně
- Ústav dějin umění – Akademie věd ČR, Praha
- Muzejní a galerijní centrum, Valašské Meziříčí
- Muzeum regionu Valašsko
- Matice Zašovská, Zašová
- Škola uměleckého priemyslu, Trenčín
- Historické muzeum, Sofie, Bulharsko
- Archeologické muzeum pro bulharské akademii věd, Sofie, Bulharsko
- Historické muzeum Sevlievo, Bulharsko
- National school of stage design, Plovdiv, Bulharsko
- Kulturní centrum Dvoreca, Balchik, Bulharsko
- Muzeum vizuálního umění, Galați, Rumunsko
- Gustav Meyer Schule, Berlín, Německo